
Vkus neschováte: Jak se váš interiér propisuje navenek
Interiérový design není jen o detailech. Je to umění vytvořit prostor, který dýchá v souladu s okolním prostředím. Interiér s exteriérem jsou jako dvě spojené nádoby, které když se propojí v dokonalou harmonii, vznikne ve vašem životě místo, které nebudete chtít opouštět. A dnes se zaměřím na přirozené světlo a vše, co s sebou do (nejen) našich životů přináší…
Přirozené světlo je esencí domova a okna jsou jeho vstupní branou. Jejich umístění je klíčové nejen pro dostatek světla, ale i pro zachování krásných a hodnotných výhledů do krajiny nebo naší zahrady.
V projektové fázi by poloha oken neměla být náhodná, ba naopak. Promyšlená orientace oken nám může dodat i pocit bezpečí jako např. okno do ulice, které poskytuje přehled o dění venku. Umístění oken vůči světovým stranám a uvědomění si, jak se během dne v daném místě pohybuje slunce, co mu stíní, co naopak vpouští jeho paprsky dovnitř. To je to, co tvoří proměnlivou atmosféru v interiéru. Díky tomu získá náš domov barvy. Platí to ale i naopak. Například umístění pracovního stolu, postele nebo jiného nábytku ovlivňuje polohu a velikost oken. A tak postupně vzniká projekt domu…

Okna a veřejný prostor
Velikost, typ a umístění oken ovlivňují nejen interiér a jeho řešení, ale i celkovou estetiku domu a jeho vnější vzhled. A tím zasahují i do veřejného prostoru, který sdílíme s ostatními. Každý dům se svojí podobou podílí na charakteru ulice, celé čtvrti, vesnice nebo města.
Často si to neuvědomujeme, ale náš vkus (nebo jeho absence) je patrný nejen uvnitř, ale i zvenku. Počínaje "naším" plotem, kterým se chceme vymezit vůči životu mimo náš vlastní ostrov radosti.
Dům je skořápkou našeho interiéru – obaluje ho a vlastně promítá vkus svých majitelů navenek. Každý detail, od barvy fasády přes styl oken až po oplocení, odráží osobnost jeho obyvatel, kteří konkrétní prvky zvolili. Ano, estetika a její vnímání je subjektivní záležitostí, ale existují určité principy, které pomáhají vytvořit prostředí, ve kterém se bude dobře žít nejen nám, ale i lidem kolem nás.

Až k urbanismu
Od interiéru až k urbanismu
A tady už se možná dostáváme od interiéru daleko, ale jen zdánlivě, širší problematika není zdaleka od věci. Urbanismus je komplexní disciplína, která se zabývá (velmi zjednodušeně řečeno) stavbou měst. Regulační a územní plány jsou právě ty nástroje, které by měly zajistit, aby veřejný prostor nepřipomínal chaotickou mozaiku náhodných rozhodnutí. Protože ať chceme nebo ne, to, co vytvoříme uvnitř svého domu, nakonec nějakým způsobem ovlivní i svět venku. A ten nesdílíme jen sami se sebou.
Mysleme na to, prosím, při "svých" dalších rozhodnutích…